Projektowanie roweru to jest coś, czego można się nauczyć. Żeby jednak projektować rowery, na których ludzie chcą jeździć (posłuchaj też odcinka o rowerach z bambusa) trzeba zaangażować bardzo dużą liczbę profesjonalnych testerów, żeby działy R&D miały nad czym pracować. Czy jest inna droga? Okazuje się, że tak i właśnie ją przybliży Ci w tym odcinku Jan Kiliński.

Od zawodnika do projektanta

Rower to tylko kilka pospawanych rurek i osprzęt od znanych producentów. Boję się jednak, że w kontekście współczesnych rowerów to znaczne uproszczenie sprawy. Rama nie jest przecież tylko po to, żeby utrzymać komponenty we właściwych miejscach.

Współczesne rowery szosowe, to demony prędkości, które dzięki sztywnym, lekkim ramom i aerodynamicznej konstrukcji przecinają powietrze dając zawodnikom coraz lepsze wyniki. Rowery górskie, enduro, czy zjazdówki dzięki zawieszonym ramom, odpowiednim oponom i specjalnej budowie (bardzo odmiennej od szosowej) pozwalają wjechać w miejsca niedostępne innym pojazdom i zjechać niemal każdym stokiem.

Janek Kiliński na swoim przykładzie (posłuchaj całej historii o tym jak rowery wygoniły Janka i Magdę z Warszawy do lasu niedaleko Żywca) pokazuje drogę od zawodnika, do projektanta rowerów, który ma na swoim koncie szereg sukcesów. Co jest ważne dla projektanta:

  1. Ciekawość tego, jak rower jest zbudowany w najdrobniejszym szczególe.
  2. Odwaga do sugerowania zmian i zaangażowanie, pełne zaangażowanie w projekt.
  3. Upór w działaniu i forsowaniu swoich pomysłów.

Na czym polega projektowanie roweru?

Większość pracy projektanta, to usprawnianie modeli już istniejących, ale kiedy pojawia się biznesowe zapotrzebowanie na nowy rower (o takim przypadku Janek opowiada w odcinku) okazuje się, że przed projektantem stoi wyzwanie nie tyle kreatywne, co bardzo biznesowe, bo to właśnie projektant ma podjąć decyzję jak ma działać, a przez to ile kosztować taki rower.

Fazy projektowania roweru, o których wspomina nasz gość to:

  1. Wizja: Jaki typ roweru budujemy? Jaki powinien być koszt takiego roweru? Jak pozycjonowana jest marka?
  2. Koncepcja – Jak rower ma wyglądać? Jak połączone mają być rury? Jakie to są rury i jakie są ich szczegółowe parametry? Gdzie są poszczególne osie? Jak zrealizowane będą łożyskowania?
  3. Projektowanie zawieszenia – Jak siły działające na ramę (pochodzące z pedałowania, zjeżdżania, hamowania itd. ) przekładają się na działanie całego zawieszenia?
  4. Projektowanie bryły i dobór poszczególnych komponentów, do ostatni etap, który wydaje się być tym, co rozumiemy przez projektowanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu, to serdecznie zapraszam do wysłuchania całego odcinka i podzielenia się opinią.

Zapraszam też do wymiany opinii i obserwowania naszego profilu na Instagramie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *