Znam wielu ludzi, którzy potrafią dobrze opowiadać. Znam też całkiem sporo osób, które podróżują daleko i robią fenomenalne zdjęcia; ale rzadko spotykam pary, które tak świetnie potrafią opowiadać o podróżach łącząc wersję audio ze zdjęciami i tłem historyczno-kulturowym. Moi goście to potrafią. Prowadzą podkast Dobra Podróż, a ich zdjęcia można podziwiać na stronie Jakub Rybicki.pl

fot. Jakub Rybicki

Na czym polega odwaga do podróżowania?

Na to pytanie odpowiada w tym odcinku para, której rower Huragan robi za choinkę, ze szlaku wpadają na niedźwiedzia, imprezują z szamanami przy dźwiękach Leningradu, a zamiast rzucać wszystko i jeździć w Bieszczady, wybierają góry Ałtaju. Moimi gośćmi są:
Katarzyna Jadaluk (grafik, podróżniczka i podkasterka) oraz Jakub Rybicki (podróżnik, fotograf, dziennikarz i pilot wycieczek).

fot. Jakub Rybicki

Great Divide Mountain Bike Route

„Ani łódki, ani psa tylko dwa rowery” – od takich słów Jakub rozpoczął opowieść o Great Divde Trail. Jeśli ta nazwa nic Ci nie mówi, to wyobraź sobie trasę, która przez 4500km wiedzie po górskich graniach, zboczach i przełęczach, a różnica wzniesień pozwoliłaby sześć razy wjechać na Everest.

Odwaga jest potrzebna

Nie ma co do tego wątpliwości. Kiedy patrzę na zdjęcia Kasi i Kuby, to wiem, że odwaga w nich po prostu jest. Boją się, bo to naturalne. Boją się, bo spotkanie oko w oko z niedźwiedziem nie może wywołać innych emocji. Boją się, bo grupa uzbrojonych mężczyzn w górach Ałtaju nie napawa optymizmem, zwłaszcza że w opisanym przypadku panowie byli „na podwójnym gazie”. Ale jadą, szukają nowych miejsc i tras.

fot. Jakub Rybicki

Reisefieber mają wszyscy

Z każdej rozmowy, z każdego odcinka staram się wyciągnąć dla siebie jakiś cytat, coś co goście powiedzieli, a otworzyło mi w głowie jakąś klapkę, uderzyło w taką nutę, która rezonuje. W przypadku Kuby i Kasi też tak było. Mój ulubiony cytat to:

Reisefieber występuje u każdego i im bardziej skomplikowana, lub niebezpieczna wycieczka, tym bardziej się boję, ale kiedy ruszę, to strach jest bez sensu. Niczemu nie pomaga. Niczemu nie służy. Jak już ruszysz, to nie ma żadnego pożytku z tego strachu.

Jakub Rybicki
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *