Przychodzi taki czas na każdą osobę z pasją, że ona zaczyna uwierać, kiedy się nią nie dzielimy. Tak też jest w przypadku Tamary Góreckiej-Werońskiej, którą miałem już przyjemność gościć w odcinku z 15 października.
Świadomość bike fittingu znacząco wzrosła. Pojawiają się nowe źródła informacji i w sieci krąży sporo nieusystematyzowanych, pozbawionych kontekstu porad, a to może prowadzić do serii problemów.
W tym odcinku rozmawiamy o tym:
- Jakie najczęstsze błędy popełniamy ustawiając rower?
- Co zmieniło się w bike fittingu przez ponad rok?
- Jak zmienił sytuację COVID i organizowane webinary?
- Dlaczego bike fitting jest drogi?
- Jakie ustawienie można zrobić samemu?
- Jak się mają do siebie chudnięcie, a bike fitting?
- Co zrobić, żeby nie popełniać podstawowych błędów?
Około 65% rowerzystów zgłasza się na bikefitting z powodu problemów bólowych odczuwanych w czasie i po jeździe. Tamara i Paweł Werońscy w swojej książce “Bikefitting krok po kroku” wprowadzają entuzjastów kolarstwa w arkana prawidłowego ustawienia pozycji na rowerze. To pierwszy taki poradnik przygotowany i wydany w języku polskim.
Kolarstwo to druga po bieganiu, najpopularniejsza dyscyplina sportu. W czasie pandemii rowery stały się towarem deficytowym, spragnieni ruchu na świeżym powietrzu Polacy wybierają sprzęt kierując się dostępnością a nie specyfikacją czy rozmiarem ramy.
Rosnąca potrzeba ruchu, moda na sport i chęć poprawy zdrowia sprawiają, że masowo jeździmy, zwiedzamy, trenujemy na rowerach. Wstanie zza biurka i pokonanie kilkudziesięciu kilometrów bez przygotowania często kończy się dyskomfortem, bólem a nawet kontuzją.
Zamiast cieszyć się jazdą, kończymy u fizjoterapeuty.
Większość problemów bólowych, zarówno u początkujących jak i bardziej doświadczonych rowerzystów może wyeliminować sesja bikefittingu. Ta jest jednak kosztowna, czasochłonna i dostępna tylko w większych miastach.
Dla wszystkich tych, którzy chcą nie tylko jeździć bez bólu czy dyskomfortu, ale też zdobyć solidny zasób wiedzy o fizjonomii, ergonomii, biomechanice jazdy na rowerze, Tamara i Paweł Werońscy, bikefitterzy z kilkunastoletnim stażem przygotowali poradnik “Bikefitting krok po kroku”.
To pierwsze takie wydawnictwo w języku polskim, kompendium wiedzy teoretycznej oraz praktycznych wskazówek umożliwiających samodzielne przeprowadzenie bikefittingu przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi.
“Naszym celem było usystematyzowanie dostępnej ogólnie wiedzy, podzielenie się własnym, kilkunastoletnim doświadczeniem oraz obalenie szkodliwych mitów dotyczących ustawienia roweru, które krążą w środowisku rowerowym oraz internecie”.
Tamara i Paweł prowadzą krakowskie studio “Profidea”, w którym pomagają zarówno amatorom, entuzjastom oraz kolarzom zawodowym w poprawie osiągów, komfortu i unikania kontuzji.
Świetnie prowadzone podcasty, bardzo dziękuję – nawet jeżeli gość czasem zejdzie na manowce,
coś pokręci, albo jest gdzieś niedopowiedzenie – prowadzący zaraz wyłapuje – czapki z głów :).
Nie mogę niestety znaleźć linków wspominanych w podcaście – do ebooka i kursu,
będę wdzięczny za pokierowanie, gdzie można je znaleźć.